Το 1o Φεστιβάλ Γαστρονομίας διοργανώθηκε μεταξύ 29 και 31 Ιουλίου 2022, στην Πλατεία του Αγίου Νικολάου στο κέντρο της Χαλκίδας από την Περιφέρεια Στερεάς Ελλάδας και το Επιμελητήριο Εύβοιας με την αρωγή του Δήμου Χαλκιδέων, της Αγροδιατροφικής Σύμπραξης της Περιφέρειας Στερεάς Ελλάδας, του Κέντρου Υποστήριξης Επιχειρήσεων της Περιφέρειας Στερεάς Ελλάδας και του Εθνικού & Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών-Τμήμα Αγροτικής Ανάπτυξης, Αγροδιατροφής και Διαχείρισης Φυσικών Πόρων.

Στο φεστιβάλ συμμετείχαν 24 παραγωγοί τοπικών προϊόντων αγροδιατροφής της Στερεοελλαδίτικης Γής ενώ παράλληλα έγιναν και δράσεις γευσιγνωσίας. Το Φεστιβάλ  συγκέντρωσε το ενδιαφέρον του κοινού που ήρθε σε άμεση επαφή με τους παραγωγούς και τα προϊόντα τους.

Τη λειτουργία του περιπτέρου υποστήριξαν φοιτητές του Τμήματος, οι Επικ. Καθηγητές/ριες του Τμήματος Δρ. Νικόλαος Αφράτης, Δρ. Άννα Βατσανίδου και Δρ. Μαρία Κ. Κούκου καθώς και οι Καθηγητές Δρ. Βασίλειος Σταθόπουλος και Δρ. Θεόδωρος Ζαχαριάδης.