Την Τρίτη 22 Νοεμβρίου 2022 πραγματοποιήθηκε στο μεγάλο Αμφιθέατρο του συγκροτήματος Ευρίπου, η τελετή υποδοχής των πρωτοετών φοιτητών/τριών του Τμήματος Αγροτικής Ανάπτυξης, Αγροδιατροφής και Διαχείρισης Φυσικών Πόρων για το ακαδημαϊκό έτος 2022-2023.

Στο δεύτερο μέρος της εκδήλωσης έλαβε χώρα η ομιλία του Καθηγητή Δρ. Δημήτρη Σ. Παράφορου του Πανεπιστήμιο του Geisenheim και Διευθυντή του Ινστιτούτου Γεωργικής Μηχανικής, με θέμα: “Η Γεωργία Ακριβείας στην Ψηφιακή Εποχή: Δυστοπία ή Ουτοπία;

Την ομιλία προλόγισε η Επίκουρη Καθηγήτρια Άννα Βατσανίδου.

Μετά το πέρας της ομιλίας φοιτητές και καθηγητές του Τμήματος καθώς και προσκεκλημένοι ακροατές και γονείς είχαν την ευκαιρία να συζητήσουν και να ανταλλάξουν απόψεις.

Ο καθηγητής του Πανεπιστημίου Geisenheim και Διευθυντής του Ινστιτούτου Γεωργικής Μηχανικής, Δρ. Δημήτρης Παράφορος