Την Παρασκευή 12 Απριλίου 2024, διοργανώθηκε με μεγάλη επιτυχία ημερίδα Επαγγεματικού Προσανατολισμού για μαθητές και μαθήτριες Γυμνασίου και Λυκείου του νομού Ευβοίας με θέμα «Σπουδάζω στον Τόπο μου» που διοργάνωσε η υπεύθυνη Επαγγελματικού Προσανατολισμού της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ευβοίας, Κάτια Αλιακίζογλου σε συνεργασία με τα τμήματα του ΕΚΠΑ που εδρεύουν στο Συγκρότημα Ευρίπου.
![](https://agro.uoa.gr/wp-content/uploads/2024/04/20240412_095343-1024x576.jpg)
Η ημερίδα διοργανώθηκε στο αμφιθέταρο της Περιφερειακής ενότητας Ευβοίας και την παρακολούθησαν μαθητές και μάθητριες του 2ου ΓΕΛ Χαλκίδας, του ΓΕΛ Κανήθου, του ΓΕΛ Αυλίδας, του 1ου & 2ου ΕΠΑΛ Χαλκίδας, του ΕΠΑΛ Αλιβερίου, του Γυμνασίου Ψαχνών.
![](https://agro.uoa.gr/wp-content/uploads/2024/04/day1-1024x576.jpg)
Το τμήμα Αγροτικής Ανάπτυξης, Αγροδιατροφής και Διαχείρισης Φυσικών Πόρων παρουσίασε ο Πρόεδρος του τμήματος Καθηγητής Θεόδωρος Ζαχαριάδης, ενώ μίλησε και η φοιτήτρια του τμήματος Ευγενία Γρηγοροπούλου.
![](https://agro.uoa.gr/wp-content/uploads/2024/04/day2-1-1024x576.jpg)