Στα πλαίσια της συνεργασίας του Τμήματος Αγροτικής Ανάπτυξης, Αγροδιατροφής και Διαχείρισης Φυσικών Πόρων του  Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (συγκρότημα Ευρίπου) με το Δήμο Διρφύων Μεσσαπίων, ξεκίνησε την Παρασκευή 17 Μαίου το απόγευμα με επιτυχία και σε πολύ ευχάριστο κλίμα στο αμφιθέατρο του ΕΚΠΑ στα Ψαχνά, ο πρώτος  κύκλος ομιλιών που αφορά τους αγρότες και τις αγρότισσες της περιοχής, τους κτηνοτρόφους, τους μελισσοκόμους, αλλά και όλες και όλους εκείνους που αγαπούν τις αγροτικές ενασχολήσεις, τη ζωή στην περιφέρεια και  συνεισφέρουν στην αξιοποίησή της.

Η πρώτη ομιλία πραγματοποιήθηκε με θέμα “Η Νέα Κοινή Αγροτική Πολιτική: Προκλήσεις και Ευκαιρίες για την Ελληνική Γεωργία”, και βασικός ομιλητής  ήταν ο κύριος Γιάννης Δούκας (φωτό) , επίκουρος καθηγητής του ΕΚΠΑ. Ο κ. Δούκας αναφέρθηκε στις  παραγωγικές δυνατότητες της ελληνικής γεωργίας, των κλάδων της, καθώς και των αντίστοιχων σχέσεων που έχουν αναπτυχθεί με την Ευρωπαϊκή Ένωση και τους χρηματοδοτικούς φορείς

Δείτε στο video αποσπάσματα από την ομιλία (απο τον ιστότοπο psachna.gr)